راز

حريت
نویسنده : دکتر علیرضا رحیمی بروجردی - ساعت ٦:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۱٠/٢٢
 

...........آنان كه قادر به قبول مسؤوليت نيستند، نياز به آقا بالاسر داشته و هرگز طعم آزادي و دموكراسي را نخواهند چشيد و درواقع،‌ آنان علاقه‏اي به آزادي ندارند، چون از پذيرش "مسؤوليت" اعمال خود در هراسند. يعني،‌ كسي‏كه مسؤوليت‏پذير است،‌ زنده است وگرنه مرده‏اي در جسمي متحرك بوده كه از آزادي و آزادگي فاصلة زيادي خواهد گرفت و هميشه بندة ديگران و ظواهر دنيا باقي خواهد ماند.

آزادي يعني بي‏نيازي از دنيا. آن‏كس كه در دام دنيا فرو مي‏افتد،‌ هرگز آزاد نيست. اگر قرار باشد درس آزادي و آزادگي داده شود،‌ معتبرترين مكتبي كه مي‏تواند انسان‏هاي آزاد و آزاده بسازد،‌ مكتب فقر و عشق است؛ چراكه مكاتب و انديشه‏هاي ديگر همگي طوقي از اسارت بر گردن انسان‏ها آويخته و آن‏ها را به بهانة‌ آزادي، اسير افكار خويش مي‏كنند.

آزادي يعني داشتن حق انتخاب و قبول مسؤليت براي انتخابي كه در هر مرحله از عمر صورت مي‏گيرد.

كسي‏كه حق انتخاب دارد، در مقابل خود،‌ خانواده، جامعه و كل بشريت مسؤول بوده و نمي‏تواند چنين مسؤوليتي را به گردن ديگران انداخته و خود را در مقابل شرايط تحميلي،‌ بي‏اختيار و عاجز دانسته، مجبور به پذيرش شرايط نامطلوب شود.

تمامي زنان و مردان بزرگ در صحنه‏هاي مختلف زندگي، با مبارزه‏اي بي‏امان، سهم به‏سزايي در ترسيم آيندة بشريت داشته‏اند و با خدمات ارزنده‏اشان، نام خود را براي هميشه در دل تاريخ به يادگار باقي گذاشته‏اند........

 

(( برگرفته از کتابم تحت عنوان: "فقر و عشق"))


 
comment نظرات ()