راز

"چگونه زيستن: رمز موفقيتِ توأم با آرامش"
نویسنده : دکتر علیرضا رحیمی بروجردی - ساعت ٧:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٧/۱۸
 

پيام شمارة 365

 

ياران همراه!

 

به حول و قوة الهي، نگارش و تنظيم كتاب تحت عنوان: "چگونه زيستن: رمز موفقيتِ توأم با آرامش" به پايان رسيد. علاقة فراواني به مباحث اين كتاب دارم و اميدوارم با پيداشدن ناشر مناسبي، هرچه زودتر كتاب را به دست چاپ بسپارم. اصلاً قرار نبود كه اين كتاب با چنين صورتي تنظيم شود، چراكه قبلاً بنا داشتم مطالب آن‏را در مجموعة مفصلي به‏چاپ برسانم، اما بنا به مشيت الهي،‌ مقرر شد كه آن فكر اوليه محقق نشود و كتابِ چگونه زيستن آمادة چاپ شود. براي آشنايي خوانندگان پيشگفتار و مقدمة‌ كتاب را مي‏آورم.

*

پيشگفتار

كتاب "چگونه زيستن: رمز موفقيتِ توأم باآرامش"، حاصل سال‏ها مطالعه و اندوختة تجربياتم است كه آن‏را با آغوش باز و مسرت فراوان به دوستانم پيشكش مي‏كنم تا شايد با مطالعة آن بتوانند بر بخشي از مشكلات خود غلبه كرده،‌ آرامش و نشاط را براي خود و اطرافيان به‏همراه آورند.

مطالب اين كتاب براي تمامي قشرهاي جامعه قابل استفاده و بهره‏برداري است و هر كس با هر پشتوانة تحصيلي و علمي مي‏تواند از موضوعات متنوع آن بهره‏مند شود. اين كتاب نه‏تنها براي افرادي كه از مشكلات فراوان زندگي متأثرند، قابل استفاده بوده بلكه منبع قابل مطالعه‏اي است براي كساني‏كه مي‏خواهند سرور و آرامش را در زندگي تجربه كنند و زندگي پالايش شده‏اي داشته باشند.

قبل از هر چيز بايد از كساني تشكر كنم كه در گذشته، بيشترين صدمات روحي را بر من وارد كرده، حوادث تلخي را پيش رويم قرار دادند و همين باعث نگارش چنين كتابي شد. اگر آن‏ها و رفتارشان نبودند،‌ شايد هرگز انگيزة نگارش اين كتاب در من ايجاد نمي‏شد و نواي دل خود را با ديگران تقسيم نمي‏كردم. پس، نه تنها از آن‏ها سپاسگزاري مي‏كنم بلكه با دلي مطمئن و آرام همة آن‏ها را مي‏بخشم و به خدايشان واگذار مي‏كنم. ياد گرفته‏ام كه هيچ كينه‏اي از كسي در دل نداشته باشم و خانة دل را تنها محل سكونت عشق و محبت و اميد نمايم. اميدوارم كساني‏كه اين كتاب را مطالعه مي‏كنند، همين احساس را در مقابل حوادث و بدخواهان پيدا كرده، آن‏ها را ببخشند و در آرامش زندگي كنند.

دكتر عليرضا رحيمي بروجردي

 دانشگاه تهران- پائيز 1386 هجري شمسي

مقدمه:

به‏راستي كمتر كسي را مي‏توان يافت كه نخواهد به تغيير اوضاع و احوال خويش بپردازد و‌ دستي بر وضعيت زندگي و اوضاع دروني و بيروني خويش بكشد. بيشتر افراد دوست دارند كه فرداي بهتري پيش‏رو داشته و موفقيت، نشاط، شادابي و آرامش بيشتري در انتظارشان باشد؛ به‏عبارت ديگر همه انسان‏هاي تلاش‏گر، اميدوار، پويا و جستجوگر مي‏خواهند در فرصت‏هاي مناسب به "بازسازي چگونه‏زيستن" خويش پرداخته،‌ بهتر زندگي كنند.

بيشتر انسان‏ها به‏دنبال كسب موفقيت‏اند، اما اگر بدانند به‏راحتي مي‏توانند به بالاترين سطوح موفقيت دست پيدا كنند، اين‏همه دلهره،‌ اضطراب، تشويش و احياناً افسردگي نخواهند داشت و با خيالي راحت، رموز موفقيت را يكي پس از ديگري پيدا كرده،‌ بهترين استفاده را از لحظاتي كه در آن قرار دارند، به‏عمل آورده و با آرامش بيشتري در انتظار آينده‏اي شيرين خواهند نشست.

انديشمندان به تأليف كتاب‏هاي زيادي براي چگونگي كسب موفقيت اهتمام ورزيده و هركدام از دريچه‏اي آن‏را مورد بررسي و كنكاش قرار داده‏اند،‌ اما كتاب‏هاي زيادي در مورد رابطه ميان احوالات دروني انسان‏ها از يك‏طرف و عشق و محبت از طرفي ديگر با موفقيت نوشته نشده،‌ هرچند كتاب‏هاي متعددي نيز دربارة تأثير و نفوذ عشق در زندگي انسان‏ها به رشتة تحرير درآمده است. به نظر من نطفة موفقيت در باطن تمامي انسان‏ها نهفته است و تنها بايد بتوان آن‏را از طريق خودشناسي،‌ اعتماد به نفس و توسل به نيروي عشق و محبت بارور كرده،‌ به منصة ظهور رساند.

چگونگي تأمل در احوالات دروني خويشتن نيز كار چندان پيچيده‏اي نيست و همچون عرفا و فلاسفه كه طي طريقت را براي آن معرفي كرده‏اند و البته اين كار دشواري‏هاي خاص خود را داشته و شايد از توان بيشتر افراد خارج باشد، مي‏توان با تمسك به تكنيك‏هاي ساده در خود نظر و به كنكاش و مطالعه در روحيه،‌ نيازها، آرزوها،‌ رؤياها و احوالات خويش پرداخت. براي مثال، مي‏توان در مناسبت‏هاي مختلف بسته به شرايط و مناسبت‏هاي زماني و روحي،‌ تأمل و گذر و نظري در درون خويش كرد؛‌ يعني در اعياد،‌ روزهاي مقدس و حماسه‏انگيز كه معمولاً ياد و خاطرة شخصيتي ديني يا ملي مورد تكريم و بزرگداشت قرار مي‏گيرد،‌ روز تولد و بسياري از مواقع و مناسبت‏هاي ديگر مي‏توان در كار و وضعيت خويش مطالعه كرد و به بازسازي احوالات خود همت گماشت.

مهم اينست كه بخواهيم احوال و رفتار خود را مورد ارزيابي قرار داده، بهترين عينكي كه از پشت آن بتوان زيباترين جلوه‏هاي هستي و زندگي را نظاره كرد، بر چشم گذاشت و بدين‏سان، آرامش بيشتري را به زندگي خود و اطرافيان هديه كنيم. يكي از مناسب‏ترين ايام در فرهنگ و آداب و رسوم ايراني، براي مطالعه در افكار و رفتار،‌ فصل بهار است كه همه چيز نو و تازه مي‏شوند و همه سعي مي‏كنند گرد و غبارها را به پاكيزگي و طراوت بدل سازند.

در اين كتاب به روش‏هاي مختلفي اشاره شده كه از آن طريق مي‏توان كسب موفقيت كرد و از همه مهم‏تر به آرامش رسيد. براي مثال،‌ تكيه بر اصول اخلاقي، خواستن، استفاده از قوة تخيل، تكيه بر نيروي باور،‌ سازگاري با محيط و اطرافيان،‌ چگونگي پركردن اوقات فراغت، جهاني انديشيدن، تسليم نشدن در برابر حوادث، مقابله با حوادث،‌ غلبه بر ناملايمات،  فراگيري روش مبارزه،‌ پرورش صفت خورشيدصفتي،‌ توليد انرژي مثبت، پاشيدن بذر عشق و تفسير واقع‏بينانه از آن، پالايش روان و داشتن آرزوهاي بزرگ ازجمله روش‏هاي مورد استفاده براي كسب موفقيت توأم با آرامش معرفي شده است.

در نگارش مطالب مختلف كتاب، نه‏تنها مطالعات متعدد انديشمندان مورد استفاده و استناد قرار گرفته، بلكه تجربيات شخصي‏ام را نيز مدنظر قرار داده و سعي كرده‏ام هر واژه‏اي را كه به‏كار مي‏برم در حد مقدور از دل برخيزد تا اميد داشته باشم كه انشاءالله بر دل‏هاي خوانندگان اين سطور نيز بنشيند. بنابراين، نوشته‏هاي اين مجموعه را نبايد در جرگة مطالعات روان‏شناختي كه فن و تخصص مخصوص به‏خود را دارد، به‏حساب آورد و نويسنده نيز هيچ‏گونه ادعايي در اين مورد ندارد، بلكه تنها بايد آن‏را حاصل نواي دل و تجربيات شخصي نويسنده به‏حساب آورد كه خواسته با ديگران تقسيم كند. من از اين روش‏ها براي مقابله با حوادث و مشكلات زندگي استفاده كرده‏ام و بيشترين حاصل موفقيت خود در زندگي را مديون روش‏هاي مورد بحث در كتاب مي‏دانم. مطمئن هستم اگر كساني هم از اين روش‏ها در زندگي استفاده كنند،‌ موفقيت توأم با آرامش و سرور نصيب‏شان خواهد شد.

مطالب كتاب در 23 مقاله كوتاه كه هر مطلب حاوي بررسي يكي از روش‏هاي موفقيت است، تنظيم شده كه عبارتند از: بازسازي چگونه زیستن در هر سال براي كسب موفقيت؛‌ موفقیت در زندگی را چگونه تجربه كنیم؟؛‌ رمز موفقیتِ توأم با آرامش، پافشاری بر ((اصول اخلاقی)) یا برخورداری از Principle است؛ رمز موفقیت و برنده شدن در زندگی، ((خواستن)) است؛ موفقيت با قوة‌ تخیل: کلید خواستن؛ بايد باور کنیم که می‏توانیم، آن‏گاه موفقیت از آنِ ماست؛ رمز موفقیت توأم با آرامش: عفو و بخشش، متوقع نبودن و سازگاری با محیط و اطرافیان؛‌ چگونگي پركردن اوقات فراغت: يكي از رموز موفقيت؛ رابطه ميان موفقيت و جهاني انديشيدن؛ تسلیم حوادث نشدن: رمز ديگر موفقيت؛‌ موفقيت يعني مقابله با حوادث زندگی؛‌ تأمل در احوالات خويشتن: يكي از رموز موفقيت؛ فراگيري روش مبارزه: از اصول موفقيت؛ غلبه بر ناملایمات: رمز موفقيت؛ خورشید صفتي از رموز موفقيت؛ موفقيت يعني توليد انرژی مثبت؛ پاشيدن بذر عشق از اصول خدشه‏ناپذير موفقيت؛‌ تفسير عشق:‌ نگاهي واقع‏بينانه به موفقيت؛ " فرهنگ‏سازي عشق" براي غلبه بر مشكلات و كسب موفقيت؛ پالايش روان از اصول موفقيت؛ تنها عشق براي كسب موفقيت كافي است و بس!؛‌ داشتن آرزوهاي بزرگ:‌ از رموز موفقيت و بالاخره، چگونه زيستن: رمز موفقيت.

مطالب مختلف اين كتاب، طي سال‏هاي مختلف به رشتة تحرير درآمده‏اند. برخي از آن سال‏ها،‌ برايم كاملاً دشوار و طاقت‏فرسا بودند،‌ به‏گونه‏اي كه پيشامدهاي آن دوران، مي‏توانست ضعف و افسردگي بر روح حاكم كرده، پيامدهاي بسيار منفي به‏دنبال داشته باشد. اما من با توكل به ارادة برتر و قدرت عشق لايزال الهي توانستم با تمامي كساني‏كه آن‏روزها قصد داشتند با تخريب شخصيت و هتك حرمت، موقعيت اجتماعي و حتي وضعيت روحيم را به مخاطره بياندازند، مقابله كنم و با استفاده از روش‏هايي كه در اين كتاب معرفي كرده‏ام، نه‏تنها آن واقعة‌بسيار تلخ نتوانست خللي در روحيه و رفتارم ايجاد كند، بلكه تمامي آن‏ حوادث را به فرصت‏هاي خوب براي پيشرفت و تعالي استفاده كردم تا جايي‏كه اكنون داراي آن‏چنان موفقيت توأم با آرامشي هستم كه هيچ‏گاه تجربة‌ آن‏را نداشتم و اين‏همه را مديون توسل به عشق لايزال الهي ميدانم كه امكان قرارگرفتن در وضعيتي به‏مراتب بهتر در مقايسه با گذشته را برايم مهيا كرده است.

اعتقاد دارم وقتي ((باور))‌كنيم كه ((مي‏توانيم))، تسليم حوادث و ناملايمات نشويم، مبارزه‏اي مستمر را براي نيل به آرزوها و اهداف خود اختيار كنيم و توكل بر عشق و تسليم‏شدن محض در برابر قدرت لايزال آن‏را در قلب و روان خود جاري نماييم، قادر خواهيم بود به‏راحتي بر هر مشكلي در زندگي فائق آمده و بهترين حالت موفقيت را نصيب خود كنيم، كاري كه من كردم و موفق شدم و مطمئن هستم هر كس ديگري هم با استفاده از روش‏هاي اين كتاب، مي‏تواند به‏طور يقين موفقيت را به‏سوي خويش بكشاند.

آرزو مي‏كنم كه نوشته‏هاي اين مجموعه بتواند گره‏گشاي بسياري از مشكلات باشد و آرامش و نشاط را براي همگان به‏همراه آورد.

 

هميشه سبز و آفتابي باشيد!

 


 
comment نظرات ()