راز

سفر به ديار يار (1)
نویسنده : دکتر علیرضا رحیمی بروجردی - ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٥/۳٠
 

پيام شماره 351

ياران همراه!

به راستي اين‏همه شور و شوق كه بسياري را براي ديدن يار به شورش و غوغا انداخته و دل‏هاي خسته را (و مگر دلي يافت مي‏شود كه خسته نباشد؟) با تمامي وجود به سوي خود كشانده و فقير و غني و آقا و برده را در كنار هم در دو حولة ندوخته پيچانده، به حركت درمي‏آورد، از كجاست؟ دوستي برايم نوشت كه از ديدن مسجدالنبي و آن مكعب سنگي با پرده‏هاي مشكي چيز غريبي را احساس نكرد. وقتي جملاتش را مي‏خواندم قلبم آزرده شد و اشك از ديدگانم سرازير گشت و با تمام وجود برايش تمناي كشف شهود و قدرت بينايي آرزو كردم. اگر حضور پرقدرت يار را پشت درب پنهان فاطمه زهرا (س) نتوان ديد و مظلوميت و معصوميت اهل بيت را در خرابه‏هاي بقيع نتوان يافت و شعاع‏هاي نوري كه از بيت‏الله الحرام بر اندام آدميان احاطه مي‏شوند، نتوان حس كرد و رمز و راز طواف را كه هر لحظه‏اش سراسر از شگفتي و شيدايي است، نتوان فهميد و فلسفة سعي را كه تعبيركنندة حركت ما در همين دنياي فاني است، نتوان درك كرد،‌ بايد به خانه تكاني دل پرداخته كه به‏طور قطع از دنيا زنگار گرفته و بازي‏هاي ناتمام دنيا احساس شيدايي و جنون و ذوب شدن در يار را به يغما برده تا دل نتواند سفر دانه به گل را فهميده و همچنان در حسرت ديدن يار مانده و به دنبال گمشده در هر كوي و برزن حيران بماند.

در آن‏جا،‌ در آن گرماي سوزناك و صحراي خشن با مردماني باديه نشين كه خشونت رفتار را از باديه‏هاي خشك و داغ به ارث برده‏اند،‌ گذر عشق از پشت پرده‏هاي مشكي كعبه را نه تنها با چشم دل، كه با چشم سر هم مي‏توان ديد تا عشق سوزناك باشد و عاشقان را بسوزاند تا بارش شبنم از ناودان طلا بر گونه‏هاي سوخته‏اشان،‌ نقش الهي برجاي گذاشته و به جز يار، كسي ديگر نبينند.

در آن‏جا، كه همه به دور يار مي‏گردند و تاريخ و زمان توقف گردش به دور كعبه را هرگز سراغ ندارند و تا زمان بوده، طواف و گردش به دور يار ادامه داشته و هيچ‏گاه از حركت بازنايستاده،‌ پويايي و حركت معني پيدا مي‏كند تا آدميان بفهمند كه سكون، مرگ است و تا آن مكعب سنگي است، حركت بايد كرد؛‌ حركتي كه گل جنون و شيدايي از دل سخت و زنگارگرفته فوران كرده تا زنگار دل را با لطافت و پاكي و محبت و دوستي و نوعدوستي و ايثار و بخشش پاك كرده و جريان گل شقايق را در همان گرماي سوزناك در دل زنده نگه داشته تا طواف كننده بداند،‌ زندگي بايد كرد!

در آن‏جا....... (ادامه دارد)‌

هميشه سبز و آفتابي باشيد.

 

 

 


 
comment نظرات ()