راز

کتاب بی نام
نویسنده : دکتر علیرضا رحیمی بروجردی - ساعت ٧:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۸
 

پيام شمارة 331

 

ياران همراه!

 

اوضاع غريبي است اين روزها كه مذاكره با آمريكا پس از حدود سه دهه و كاهش نرخ سود بانكي به دستور مستقيم رئيس قوة مجريه؛ بر غريبي آن افزوده؛ من اما عادات غريبي نيز دارم؛ يعني در بحبوحه داغ‏ترين اخبار روز داخلي و خارجي، مي‏خواهم عرفاني انديشه، به تماشاي مناظر زيباي دل نشسته، در رودخانة معرفت وضوي عشق گرفته،‌ در بالاترين نقطة كوهسار علم و ادب تكيه زده و از جام يار،‌ شراب علم و حكمت بنوشم! راستي از يك استاد دانشگاه،‌ چه انتظاري بيش از اين مي‏توان داشت كه عادت كرده خلاف جهت رودخانة‌ خروشان سياست روز شنا كرده و به تعبير امروزي،‌ روية‌ دگرانديشي و به اصطلاح هم سن و سال‏هاي ما،‌ منش روشنفكري پيشه كند! روية دگرانديشي و روشنفكري اما از منظري،‌ تقابل با سياست روز را مي‏طلبد و هتك روش‏هاي پوپوليستي حاكم بر رهبران سياسي را كه اين روزها در اوضاع سياسي كشورمان بسيار فراگير شده، اما‏ همنشين خوش‏صحبت و خونگرمي با اهل معرفت و ادب نيست، پس همان به كه فعلاً در باغ سرسبز عشق و حكمت قدم گذاشته،‌ تفرج كرده و صباحي را با پرنده‏هاي خوش الحان و سبزه‏هاي با طراوت و درختان سربه فلك كشيده‏اش،‌ دل‏مشغولي داشته و به تناول ميوه‏هاي تازه و آبدار باغ معرفت بپردازيم. اين‏همه را گفتم كه خبر دهم، سرانجام تنظيم و نگارش كتابم به پايان رسيد،‌ كتابي كه هنوز "نامي" ندارد و "منتظر ناشري" اهل ذوق و دل است كه آن‏را از قوه به فعل رساند. مقدمه و فهرست مطالب كتاب را در پست امروز مي‏آورم تا اگر پيشنهاد و حرفي براي گفتن داريد،‌ برايم بگوييد و بفرستيد تا قبل از چاپ كتاب،‌ درنظر بگيرم.

***

 

مقدمه

 

آن‏چه پيش رو داريد حاصل بخشي از مقالات كوتاهي است كه طي مرور زمان و در فواصل زماني مختلف، در وبلاگ شخصي‏ام تحرير كرده‏ام. از همان آغاز نگارش، آرزوي چاپ آن‏ها را در مجموعه‏اي كامل، در سر مي‏پروراندم كه اين كتاب، حاصل همان رؤياي شيريني است كه مدت‏ها در دل نگه داشته بودم. از خداوند متعال عاجزانه مسئلت دارم كه توفيق چاپ كتاب‏هاي ديگر از اين دست را برايم فراهم ساخته و توان نوشتن و ديدن را تا لحظة مرگ، از من نگيرد. در اين مجموعه شايد هيچ حرف تازه‏اي يافت نشده، كه نويسنده ادعاي آن‏را هرگز ندارد،‌ چراكه به‏خوبي مي‏داند، اديبان و انديشمندان فراواني در سراسر گيتي به جمع‏آوري چنين مطالبي اهتمام ورزيده،‌ حاصل مطالعات عميق خود را در اختيار خوانندگان قرار داده‏اند. اما هرچه در اين‏جا هست، حرف دل است،‌ چون به‏خوبي مي‏دانم تمامي واژه‏ها و عبارات در زمان نگارش هر مطلب، از اعماق وجودم برخواسته و با اشك چشم شستشو و تطهير داده شده‏اند. سعي داشته‏ام در نگارش مطالب،‌ شور زيستن و اميد به فردايي بهتر را در دل‏ها زنده نگه‏دارم و حاصل مطالعاتم را در قالب تجربياتي كه از زندگي برداشت كرده‏ام، بيان كنم.

آن‏چه مي‏تواند راهنماي ما در اين دنياي فاني باشد، توجه به چهار اصل است و مسافرت در چهار طريق، اما من تنها به سير و سفر در سه طريق پرداخته‏ام كه عبارتند از: "چگونه زيستن"، "چگونه ديدن" و "چگونه بودن". سفر چهارمي كه آدمي بايد در آن قدم بردارد و هيچ‏كس را از آن گريزي نيست، "چگونه مردن" است. اعتقاد دارم كه اگر كسي بتواند از سه سفر زيستن و ديدن و بودن به سلامت بيرون آيد، چگونه مردن را خود خواهد آموخت،‌ پس اين سفر نيازي به نگارش و تبيين نداشته كه البته دنيايي پر از راز دارد.

دفتر نخست اين مجموعه تحت عنوان: "چگونه زيستن" با 22 مطلب كوتاه آذين‏بندي شده كه به‏طور عمده،‌ راه‏هاي رسيدن به موفقيت و آرامش در زندگي را مورد كنكاش قرار مي‏دهد،‌ راه‏هايي كه تمامي انسان‏ها به دنبال آن مي‏گردند و شايد عمري را براي پيداكردن بهترين و كوتاه‏ترين مسير براي رسيدن به بهروزي و خوشبختي صرف كنند. سفر در اين دفتر، مي‏تواند ما را با دنياهايي آشنا كند كه قبلاً از دركشان عاجز بوده،‌ يا هرگز فرصت و توان تدبر و تأمل در آن‏را نداشته‏ايم. دفتر چگونه زيستن، ما را به شيرين‏ترين و مهيج‏ترين سفر عمرمان دعوت مي‏كند، سفري كه عالم معنا را به عالم دنيا گره زده و سير و طريقت بهتر ديدن را در دفتر دوم برايمان فراهم مي‏كند.

دفتر دوم تحت عنوان: "چگونه ديدن" با 21 مطلب و با نگاهي ويژه به زندگي معصومين، ما را به سفر در دنياي نور دعوت كرده تا چشم دلمان باز شده،‌ عالم معنا را درك كرده و چشم سرمان بتواند بهترين‏ها را در دنياي ماده رؤيت كند. در نگارش مطالب اين دفتر از روية خاصي كه سيرة تمامي معصومين را پوشش دهد، پيروي نكرده‏ام و تنها مطالبي را نگاشته‏ام كه در زماني خاص، مرا وادار به ديدن زيبايي‏ها مي‏كرد و آن‏ها را از صفحة دل به صفحة كاغذ انتقال مي‏دادم،‌ اما همين مختصر هم مي‏تواند شروع سفري باشد براي كساني‏كه طالب ديدن زيبايي‏ها و پاكي‏ها هستند. پس بياييد با سفر در اين وادي پاك و زلال، "چگونه ديدن" را آموخته و مطالب اين دفتر را چراغي براي يافتن و ديدن بهترين مسير زندگي قرار داده تا با قرارگرفتن در آن، بتوانيم از زندگي توأم با آرامش و نيك‏بختي بهره‏مند شويم.

دفتر سوم تحت عنوان: "چگونه بودن"،‌ 25 مطلب كوتاه را دستمايه و بهانه‏اي قرار داده تا سفرِ بهترين شيوة بودن را با شادي و سرور در زندگي بتوانيم به پايان رسانيم. مطالبي كه در اين بخش گردآوري شده‏اند، به‏طور عمده با چگونگي بودن ما در اين دنيا سروكار داشته و از زبان دل و نگاه برخي از بزرگان ادب و حكمت،‌ راه سفرمان را روشن و هموار مي‏كند. يك‏بار ديگر،‌ تنظيم مطالب اين دفتر از روي عمد صورت نگرفته و تنها شرح وقايع سفري است كه دل در عالم بودن،‌ طي طريق كرده است و با درج آن‏ها در اين دفتر خواسته‏ام، همسفراني همراه داشته باشم تا با يكديگر سفر چگونه بودن را آزمون كرده،‌ بلكه مسير تعالي و آرامش را پيدا كنيم.

اعتقاد دارم كه "اسفار ثلاثه‏اي" كه در اين كتاب گردآوري شده‏اند، مي‏تواند توسعه يافته و زواياي بي‏شمار ديگري از ناگفته‏هاي دل و روان را پوشش دهد،‌ ناگفته‏هايي كه در اين كتاب نيامده‏اند و توسط شما مي‏تواند گفته شود. پس،‌ ياران همراه! شما مي‏توانيد در سفر با من، برگ‏هاي ديگري را بر صفحات كتاب افزوده،‌ و آن‏را در چاپ‏هاي بعدي كامل كنيد. دست مرا گرفته و در اسفار ثلاثه‏اي كه با يكديگر آغاز كرده‏ايم،‌ بهترين كوشش و مبارزه را از خود به معرض نمايش بگذاريم. مبارزة بي‏اماني كه ما را براي چگونه مردن آماده ساخته و رمز و راز آن‏را برايمان تعليم دهد.

 

فهرست مطالب

مقدمه

دفتر اول: چگونه زيستن

1- چگونه زیستن را در سال جدید بازسازی كنیم.

2- موفقیت در زندگی را چگونه تجربه كنیم؟

3- رمز موفقیتِ توأم با آرامش، پافشاری بر ((اصول اخلاقی)) یا برخورداری از Principle است.

4- رمز موفقیت و برنده شدن در زندگی، ((خواستن)) است.

5- قوة‌ تخیل: کلید خواستن

6- بايد باور کنیم که می‏توانیم، آن‏گاه موفقیت از آنِ ماست.

7- رمز موفقیت توأم با آرامش: عفو و بخشش، متوقع نبودن و سازگاری با محیط و اطرافیان

8- جهاني انديشيدن

9- چگونه تسلیم حوادث نشویم

10- با حوادث زندگی چگونه برخورد كنیم؟

11- از کوزه همان برون تراود که در اوست.

12- روز مبارزه

13- از ناملایمات،جباری حقیر بسازیم و بر آن پیروز شویم.

14- ((فراخ روزی))ها؛ نگرش ((خورشید صفت))ها را دارند.

15- انرژی مثبت تولید كنیم که آزادی، آزادگی، محبت، دوست داشتن و عشق ورزیدن یک اپیدمی است.

16- بذر عشق

17- تفسير عشق

18- ولنتاين: پيام‏آور عشق و محبت

19- مشكلي نیست که عشق و محبت و نیکی و احسان، گره از کارش باز نکند.

20- روح پدرم شاد که می‏گفت به ((استاد))، فرزند مرا عشق بیآموز و دگر هیچ!

21- آرزوهاي بزرگ

22- زندگي

 

دفتر دوم: چگونه ديدن

23- چشم دل

24- درك عالم‏های ناشناخته با چشم دل

25- ميهمانی خانة عشق: ديدن يار

26- فراق يار و درد هجران

27- با «باب الحوائج» بذر عشق را در روان خود آبیاری كنیم

28- ميلاد نور

29- روزهاي اشك

30- حرف‏هاي غدير

31- تماميت کتاب هستی

32- جشن فطرت

33- فاطمه(س)، درس زندگی و تمامیت عشق است

34- رنج زمان در سینه نوروز

35- عرفه: حديث دل

36- نوروز و اربعین حسینی هر دو مظهر حرکتی نو و تلاشی نو و اندیشه‏ای نو هستند.

37- نمایش‏نامة الهی و سراسر پند و اندرز مبارزة حسین در میدان عشق

38- مكتب عشق و دلدادگي

39- حديث ظلم‏ستیزی و آزادی‏خواهی

40- اربعين: چهل‏چراغ زندگی

41- ولايت عشق

42- انتظار: موتور حرکت و تعالی

43- منتظر:‌ سوزناك‏تر از آتش پرومته

 

دفتر سوم: چگونه بودن

44- زيباترين شعر زندگي

45- حديث زندگي

46- حرف‏ها و كلمات جاودانه

47- ظاهر و باطن

48- حديث قلم

49- خاموشي برازندة دل نیست که باید حدیث دلدادگی سرود.

50- خواب پروانه

51- آواز مرغ سحر

52- غم و شادي

53- اوضاع همچنان فریبنده است، نازنین

54- رمز ماندگاري: ايستاده‏ام

55- روز معلم: مرشدي از عالم غيب

56- فیلسوف‏های واقعی، بوته گل سرخ را لگد نمی‏کنند

57- براي امام خميني: تماميت آرمان

58- براي دکتر شریعتی: شهادت دعوتی است به همه عصرها و همة نسل‏ها

59- چهره‏های ماندگار: نگین درخشان انگشتری تاریخ بشریت

60- براي فخرالدين حجازي:‌ بوسه بر لبان يار

61- در سوگ قانا: نشستیم و به مهتاب و شب خونین نگه کردیم.

62- زخم داغ کودکان لبنانی

63- تماميت عشق: لبیک یا حسین

64- طبيعت

65- مهرماه، آغاز کار مدرسة عشق: دنیای با عشق یا دنیای زیاده‏خواهی

66- براي معلولان: عاشقی

67- نوروز: جشن زایش و آفرینش

68- آرزوها و اميدهاي شيرين يك معلم

 

هميشه سبز و آفتابي باشيد.

 


 
comment نظرات ()