راز

اربعین: چهل‏چراغ زندگی
نویسنده : دکتر علیرضا رحیمی بروجردی - ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۱٢/۱٩
 

پیام شماره 311

یاران همراه!

امسال هم ایام اربعین حسینی مقارن با ایام سال نو شده و عاشقان راه آزادی و آزادگی با شوقِ استقبال از نو شدن زمین، کتاب عاشقی و دلداگی و ایثار و شهامت و شجاعت و شهادت را ورقی دوباره زده و پیام سالار آزادگان را با صدای پرندگان و عطر بنفشه‏های بهاری در لالة گوش زمان زمزمه می‏کنند. اوج محرم و واقعة عاشورا در اربعین نهفته است، به همین دلیل گفته می‏شود که اربعین چهل بار از عاشورا، عاشورایی‏تر است و در واقع می‏توان ادعا کرد که اربعین "محور" هرگونه تلاش و مبارزه برای آزادی‏خواهی و استبدادستیزی است، محوری که "عشق"، هادی و چراغ آنست تا هرکسی با توسل به آن، در مسیر آزادی‏خواهی قرار گیرد، پیروز میدان مبارزه شود و خود الگو و اسوه‏ای برای تمامی کسانی گردد که می‏خواهند در این مسیر، نهضت آزادی‏خواهی و ظلم‏ستیزی را ادامه داده و تا ظهور منجی عالم بشریت، انتقام مظلومان و محرومان را از سفاکان و ظالمان بگیرند. چنین است که خون اربعین تا ابد در رگ تمامی آزادی‏خواهان در اقصاء نقاط عالم جریان خواهد داشت تا اینان باشند که در طول تاریخ از شرف و حیثیت انسانیت دفاع کرده تا انسان جوهرة اصلی خویش را گم نکند و خلیفة راستینی برای عشق باشد. نزاع دائمی ظلم‏ستیزان با ستمگران، جریان دائمی تاریخ است و چنین است که ارادة عشق، واقعة عاشورا و حدیث اربعین را تنها برای مسلمانان رقم نزده بکه آن‏را متعلق به کل بشریت می‏داند و هرکسی که می‏خواهد علیه ظلم و ستم و اختناق و بردگی و اسارت و ازخودبیگانگی قیام کند، می‏تواند از آن درس آموخته تا راه خطا نرود و نتیجة مطلوب حاصل آید.

اگر به عناصر و شخصیت‏های پس از واقعة عاشورا نظر کنیم، خواهیم دید که آن‏ها چگونه قصد نهادینه‏کردن و استمرار بخشیدنِ جریان ظلم‏ستیزی و آزادگی را داشته‏اند و چنین است که راوی راستین عاشورا، زینب (س)، همراه رهروان این مسیر، یک‏‏صدا بر سر منافقان و دشمنان آزادی فریاد می‏زنند که: " ای اهل (دیار ستم و تاریکی)! (ای منافقین، که هرروز به شکلی درمی‏آئید تا چهره و رفتار واقعی آزادی‏خواهان را که جز برای عشق قدمی برنمی‏دارند، مغشوش کنید)، ای گروه دغلباز و بی وفا! (بدانید که شما) جز سخن بیهوده و گزاف و ناپاک و سینه‏های آکنده از کینه و خشم و ظاهری چون (گدایان و بندگان) متملق و باطنی چونان دشمنان سخن‏چین، صفت دیگری را ندارید؟ شما همانند سبزه‏ای هستید که در میان زباله‏ها و منجلاب‏ها رشد کرده یا به نقره‏ای‏ می‏مانید که برای قبور مردگان استفاده می‏شوند. بدانید و آگاه باشید که بد توشه‏ای را برای آخرت خویش اختیار کرده‏اید؛ چراکه شما دچار خشم و غضب الهی شده و در عذاب او جاویدان خواهید ماند. (جنگ با آزادی‏خواهان، یاران سالار شهیدان و فرزند رسول‏الله)، دامن شما را آلوده به ننگی کرده که هرگز نمی‏توانید آن را پاک کنید. (آیا به‏راستی) چگونه می‏توانید خون (آزادگان و ظلم‏ستیزان و سلحشوران و) پسر خاتم‏الانبیاء، معدن رسالت، خون سید و آقای جوانان اهل بهشت، پناهگاه آزادگان و ملجأ گرفتاران و پیشوا و رهبر قوانین را از دامان خود پاک کنید؟ بدانید و آگاه باشید که بد جنایتی مرتکب شده‏اید، در معامله‏ای که کردید زیان‏کار و به غضب الهی دچار شدید و ذلت و بیچارگی را برای خود رقم زدید. به خدا قسم اى یزید (و یزیدیان اعصار)، هر چه كردید بازگشت آن به سوى خودتان خواهد بود، چرا كه شما جز پوست خودتان، نشكافتید و جز گوشت خود ندریدید. اى یزید(یان)! در آن روزى كه خداوند بدن‏هاى پاك شهیدانمان را حاضر می‏كند تا حقوق خود را از ستمگران بستاند، بر رسول خدا (ص) وارد خواهید شد، امّا می‏دانید در چه حالى؟ (خوار و زبون و شرمسار؛ در حالی‏كه شهدایی که به خاک و خون کشیده شده‏اند، نزد خدا عزیزند و تا ابد روزی دارند؛ چراکه) خداوند می‏فرماید: كسانى را كه در راه خدا شهید شده‏اند مرده مپندارید، بلكه آنان زنده‏اند و نزد خداى خویش از روزى فراوان برخوردارند."

آیا به‏راستی سخنانی رساتر و قاطع‏تر از سخنان شیرزن دشت کربلا می‏توان یافت تا سندی معتبر و والا برای آزادگانی باشد که با درس‏گرفتن از نهضت حسین (ع)، سیر تکاملی بشر را به جامعه‏ای آزاد و ظلم ستیز ادامه دهند؟ به همین دلیل است که هیچ‏گاه عاشورا و اربعین حسینی، تنها در چارچوبة یک مذهب جا نگرفته که حدیث آزادگی تمامی انسان‏هاست و بنابراین، از ابعاد جهانی برخوردار است. همچنین نباید آن‏را واقعه‏ای دردناک و حزن‏انگیز تلقی کرد و البته پرواضح است هر اشکی که برای حسین و تمامی ظلم‏ستیزان ریخته می‏شود، افتخار و نعمتی الهی است و باید تمامی چشمانی را که برای راه حسین و یارانش نمناک می‏شوند، بوسید. ارادة عشق مقرر کرده است که در اربعین، تمامیت اسلام یک‏بار دیگر تداعی و تمامی زیبایی‏های آن واقعة عظیم، هویدا شود پس به‏راستی چگونه می‏توان با غصه و رنج و فغان، زیبایی‏ها را به تصویر کشاند و مسیر آزادی را تفسیر کرد. بنابراین لازم است که در اربعین، حدیث کربلا را به تفکر نشست تا بتوان زیبایی‏ها و عظمت آن‏را درک کرد و همان‏طور که قبلاً اشاره کردم، راهی که حسین به پیروانش نشان می‏دهد و دنیایی که برای آن‏ها ترسیم می‏کند، دنیائی پر از زیبایی و شور و امید و حرکت و بالندگی و آرامش و توفیق و سرافرازی و فرخندگی و پیروزی و رضایت و آرزوست. آری؛ راه حسین تمامی زشتی‏های دنیا را با عطر خون یاران لطیف‏تر از گل‏ش می‏زداید و جای آن پاکی و طراوت و زیبائی می‏نشاند و قیام و اربعین حسین بهار تمامی شیفتگان راه آزادی و آزادگی و مظهرِ یک روز نو و حرکتی نو و تلاشی نو و سالی نو و اندیشه‏ای نو و ..... است.

لحظه‏ لحظه‏های زمان

تا انتهای ابدیت

روشن است

چهل‏چراغ زندگی

با گرمای خون شهید.

و بدون عاشورا

چهل‏چراغی نبود، اربعینی نبود

صحنه، آفتابی نبود

همه‏جا تاریک بود.

و بدون اربعین

خون شهید، گرما نداشت

تا روشن کند چراغ زندگی را

آسمان دل خاموش

ستاره‏ها هم کور بودند

همه‏جا ظلمتِ کور

همه‏جا درد و فغان

صحنه، آفتابی نبود

همه‏جا تاریک بود.

همیشه سبز و آفتابی باشید.

 

 

 

 

 


 
comment نظرات ()