راز

جادة‌ عشق، طراوت، پاکیزگی و شادی (4)
نویسنده : دکتر علیرضا رحیمی بروجردی - ساعت ۸:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/٢۱
 

 

محرم، ماه عشق و دلدادگی رهروان میدان سرخ‏رنگ عشق و پرده‏ای دیگر از نمایش‏نامة الهی و سراسر پند و اندرز مبارزة حسین در میدان عشق و ایثار است.

محرم را باید ایامی به‏حساب آورد که در آن، آزادگان درس موفقیت و آرامش می‏گیرند. پس محرم را می‏توان ماه موفقیت و آرامش نامگذاری کرد.‌

از میان پیام‏های شورانگیز این ماه،‌ شاید یکی از پیام‏ها آن باشد که حسین (ع) از عاشقانِ دیدار یار می‏خواهد که پروندة خویش را گشوده و ببینند در ایام بزرگداشت پرچم‏دار طریق عشق و بندگی، برای خوشنودی مولایشان چه کرده‏اند.

از امتحان ((محرم)) یا همان آزمون موفقیت و آرامش، راضی و سربلند بیرون آمده‏اند؟

راز دیدن یار و معشوق‏شان را در مکتب حسین(ع) کشف کرده‏اند؟

چگونه است که در فصل امتحانات همة تلاش گرانِ صحنة دانش و پژوهش می‏خواهند بهترین مبارزة خود را به نمایش بگذارنند. مبارزة شیرینی که حاصل آن، به‏عنوان یاری مهربان و بدون ادعا سال‏های متمادی، آن‏ها را همراهی و یاری خواهد رساند. تا کنون به این نکته اندیشیده‏ایم که:

تمامی زندگی ما به گونه‏ای مبارزه و امتحان است؛ هرآن‏چه که در این دنیا برداشت می‏کنیم، حاصلِ نتیجة مبارزة ماست و هر‏چه با خود برای همیشه به همراه خواهیم برد، محصولِ همین مبارزه است؛ یعنی دنیا و آخرت ما را همین امتحانات و مبارزات می‏سازند؟

به نظر من یکی از پیام‏های بسیار مهم ((عاشورا)) همین نکتة اخیر است. پیامی شیرین‏تر و ارزشمندتر شنیده‏اید؟

پیامی که تنها در مکتب حسین(ع) می‏توان آموخت و با آن زندگی شیرین و سراسر از محبت و لطافت و موفقیت را تجربه کرد.

پیامی که حسین در ((صحرای عشق)) به انسان‏ها آموخت، چگونه موفق بودن، به آرامش رسیدن و سرانجام، شیوة عشق‏بازی و دلبری کردن در ((مکتب عشق)) است.

او یاد داد که بهترین نتیجة مبارزه را می‏توان در مکتب عشق به دست آورد. حسین به ما آموخت که چگونه در مدرسة عشق، نام نویسی کنیم.

ثبت‏نام در مدرسة عشق نه تنها کاملاً رایگان است، بلکه دلشدگان این دانشگاه را هر لحظه با بهترین دستآورد و موفقیت راهی میدان مبارزه می‏کنند.

میدان مبارزه‏ای که محصولش محبت و نوع‏دوستی و از خودگذشتگی و عاشق سازی و خودسازی است.

آری، او انتخاب را به ما واگذار کرد. به همین دلیل بود که شبِ ورود به میدان عشق، یارانش را گرد آورد و از آن‏ها خواست که انتخاب کنند. اگر نمی‏توانند در مکتب عشق نام‏نویسی کنند، از سیاهی شب استفاده کرده، راه خود را درپیش گیرند.

حتی معبر گریز را به آن‏ها نشان داد.

آن‏هائی که ماندند و به مولای خود اقتدا کردند، دریافتند که می‏توانند در دانشگاه‏های دنیا ثبت نام کنند و همة عمر به دنبال دنیا بدوند، حریص و حسود و افسرده و ناراضی باشند؛ یا در مکتب عشق، ((حسین شدن)) را آموخته تا درنهایت به دیدار معبود و معشوق‏شان نایل شوند.

حسین(ع) به پیروانش آموخت که:

به خاطر عشق، فداکاری کنند.

به خاطر عشق، به دنبال موفقیت و آرامش بروند.

به خاطر عشق، به دنبال آزادی و آزادگی بروند.

به خاطر عشق، زیبائی‏ها را دوست بدارند و از زشتی‏ها دوری گزینند.

به خاطر عشق، شناخت یار پیدا کرده و او را با تمامی وجود بپرستند.

به خاطر عشق، حرکت کنند.

به خاطر عشق، لطافت سحر، آواز پرندگان، صدای آب، زیبائی گل، مهر مادر و عظمت خلقت را احساس و وجدان کنند.

 

 


 
comment نظرات ()