راز

قدرت ذهن- 5
نویسنده : دکتر علیرضا رحیمی بروجردی - ساعت ٧:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۱
 

 

5- عوامل خارجی در قالب تنش‏ها، مشکلات و ناهنجاری‏های اجتماعی- اقتصادی- خانوادگی- حرفه‏ای- تحصیلی- جسمی و...و دغدغه‏های مختلف که آنی فکر انسان‏ها را راحت نمی‏گذارند، نیز به‏راحتی می‏توانند اذهان ما را مدت‏ها به خود مشغول نگه دارند؛‌ یعنی ذهنی که منبع قدرت و خلاقیت بوده و به‏راحتی قادر به انجام کارهای بسیار بزرگ است،‌ در لحظه‏ای تحت تأثیر این عوامل قرار گرفته، آلوده می‏شود.

از قدرت ذهن نباید غافل شد که آیندة بشریت را شکل داده و سرنوشت بسیاری از ملت‏ها را رقم می‏زند. به‏تعبیر "تام پیترز نیز": "قدرت در زور نیست، در ذهن است."

بدانیم ذهن هرکس، اقیانوسی از نگرش، شعور و انرژی بوده و تنها برکه‏ای بسیار کوچک از این اقیانوس عظیم، قابل رؤیت است. این اقیانوس تقریباً بی‏انتها که مالکش خود فرد است، می‏تواند انسان را به بی‏نهایت‏ها فرستاده و نادیده‏ها،‌ مجهولات و شگفتی‏های فراوانی را عیان کند.

راز؛ در اقیانوس ذهن نهفته است. به اندازه‏ای که هرکس بتواند بر محتوی اقیانوس پهناور خود اشراف پیدا کند، بر راز بهتر زیستن و از آن بالاتر، بر راز هستی و کائنات دست پیدا خواهد کرد. اگر می‏دانستیم که خداوند، راز را در ذهن ما به امانت گذاشته و تنها انسان می‏تواند بار چنین امانتی را بر دوش بکشد، هرگز از قدرت ذهن غافل نمی‏شدیم.

در کنار سایر موارد، عوامل خارجی اما مانع از آگاهی ما به قدرت ذهن و اقیانوس پهناور آن می‏شوند و برای هرکس، با توجه به اهمیتی که به قدرت ذهن می‏دهد،‌ بخش کمی از این اقیانوس که در این‏جا آن‏را به "برکه" تشبیه می‏کنم، قابل تشخیص است. تازه، اندازة چنین برکة کوچکی هم برای همه یکسان نیست و افراد زیادی تنها سهم ناچیزی از آن‏را در اختیار دارند.

هرکس درون چنین برکه‏ای روزگار گذارنده و سهم خود را از شعور و آگاهی و بینش و انرژی با تکیه بر قدرتی که بر ذهن ایجاد کرده، دریافت می‏کند. بدین‏ترتیب،‌ کسی‏که از شناخت و شعور و آگاهی ناچیزی برخوردار باشد، به دلیل آن‏ست که برکة ذهنش بسیار کوچک بوده و قدرت ذهن خود را دست‏کم گرفته است.

به‏همین صورت، عوامل خارجی به راحتی می‏توانند چنین برکه‏ای را آلوده کنند، درحالی‏که اگر با ژرف‏اندیشی؛ وسعت ذهن افزایش پیدا کند، عوامل خارجی کمتر قادر به آلودگی آن خواهند بود. درواقع، کسی‏که از قدرت ذهن آگاهی داشته و توانایی حرکت بیشتری در اقیانوس ذهن خود را پیدا کند، در مقابل عوامل خارجی که هر لحظه با سرعت زیاد به ذهن هجوم آورده و درصدد آلوده‏کردن آنند، مقاومت می‏کند.

ژرف‏نگری و عمق بخشیدن به ذهن باعث می‏شود که قدرتش فزونی یافته و انسان را کمک کند تا به بسیاری از خواسته‏ها و آرزوهایش دست پیدا کند. وینستون چرچیل معتقد بود: "قدرت آینده در قدرت ذهن نهفته است."

چگونه اما می‏توان بر قدرت ذهن آگاهی پیدا کرد و برکة‌ کوچک را وسعت بخشیده، در اقیانوس ذهن به جستجو و کاوش پرداخت؟

عمل زیر را روزی چندبار تکرار کنید تا بر قدرت ذهن آگاهی یابید:

چشمان خود را ببندید و ذهن خود را اقیانوس بی‏انتها ببینید. اقیانوسی که تمامی خواسته‏ها، آرزوها و نگرش‏های شما در آن قرار دارد. ابتدا مشکل است و ممکن است، حتی قادر به دیدن همان برکة کوچک هم نشوید، اما ناامید و منصرف نشده و آن‏قدر تکرار و تکرار کنید تا عاقبت بر ذهن خود مسلط شوید. سعی کنید بر آن‏چه در این اقیانوس پهناور است، آگاهی پیدا کرده و سپس خود را در داخل آن قرار داده و آن‏چه می‏خواهید برداشت کنید.

دفعات اول مشکل است، چون از یک‏طرف عوامل خارجی بر اقیانوس ذهن‏تان هجوم آورده و می‏خواهند شما را از آن خارج کنند. تمام مشکلات و گرفتاری‏های روزانه،‌ تخیلات و فکرهای عجیب و غریب به‏ناگاه به ذهن‏تان هجوم خواهند آورد تا شما را از مأموریتان منصرف کنند. اما مقاوم باشید و زیباترین و دلچسب‏ترین چیزهایی را که دوست دارید، به خاطر آورده و به نقطة اول برگردید و دوباره خود را به امواج اقیانوس ذهن بسپارید.

همان‏طور که در بالا اشاره شد، مشکل آن‏ست که ابتدا نتوانید اقیانوس ذهن خود را ببینید و تنها برکه‏ای کوچک را تجسم کنید. اهمیت ندارد و آن‏را در ابتدا طبیعی قلمداد کرده و مطمئن باشید با تکرار و تمرین و آگاهی نسبت به عناصری که در ذهن‏تان وجود دارند، می‏توانید بر وسعت ذهن خود بیافزایید.

در این‏جا، دوباره باید مواظب عوامل خارجی باشید تا ذهن را آلوده نسازند. شاید بگویید فشار عوامل خارجی آن‏قدر زیادند که اجازة چنین کاری را به ما نمی‏دهد. نگران نباشید. اگر بر قدرت ذهن ایمان پیدا کنیم، ذهن ما قادر خواهد بود که عاقبت با این عوامل نیز مقابله کند.

بدانید، شما صاحب و مالک اقیانوسی هستید که کسی نمی‏تواند آن‏را از شما بگیرد. اگر روزهای اول قادر به انجام چنین کاری نشدید، اصلاً ناامید نشوید، با تکرار مرتب و منظم به راحتی خواهید توانست بر وسعت بی‏انتهای ذهن خود آگاهی پیدا کنید.

به‏خاطر داشته باشید، راز موفقیت در این راه، ناامیدنشدن و تکرار و تکرار است. پس از آن‏که بر ذهن خود مسلط شدید، به جستجوی عناصری که در آن وجود دارند، بپردازید. پس از مدتی خواهید دانست که حتی با چشمانی کاملاً باز نیز می‏توانید بر اقیانوس ذهنتان مسلط شوید.

راز این‏ست: هرچه بخواهید، دوست داشته باشید، آرزو کرده یا اراده کنید در ذهنتان وجود دارد. پس، شما تنها باید از این قدرت بی‏نهایت و تمام‏نشدنی تا آن‏جایی‏که می‏توانید برداشت کنید. بدانید که هرچه بیشتر برداشت کنید، بر عمق و وسعت اقیانوس ذهن‏تان اضافه خواهد شد. به‏علاوه،‌ وسعت ژرف‏اندیشی و استفادة مکرر از عناصری که در ذهن وجود دارند، مرحم و درمان مناسبی برای حذف عوامل خارجی از آلوده‏کردن ذهن است.

وقتی بر عناصر موجود در ذهن چیره شدید، قادر خواهید بود به دسته‏بندی و نظم آن‏ها نیز پرداخته و آن‏هایی را که دوست نداشته و مخل سلامتی جسمی و روانی خود تشخیص می‏دهید، به زباله‏دانی که درست خواهید کرد، ارسال کنید. اخلال‏گرانی که به زباله‏دانی فرستاده می‏شوند، از مشکلات و ناهنجاری‏های روزمره هستند تا بسیاری از بیماری‏های روحی و جسمی.

با پیشگیری از تأثیرات عوامل خارجی بر ذهن، بر قدرت ذهن آگاهی پیدا کرده تا نه‏تنها به بسیاری از خواسته‏ها و آرزوهای خود برسید، بلکه بر تمامی بیماری‏های جسمی و روحی غلبه کنید.

 


 
comment نظرات ()