راز

درس زندگی و تمامیت عشق-3
نویسنده : دکتر علیرضا رحیمی بروجردی - ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۱۳
 

 

به‏راستی فاطمه را باید این‏گونه شناخت؟[1]

 

یا او را در صحنه‏های سیاسی- اجتماعی و فرهنگی عصر خویش جستجو کرد؟

 

آیا چون فاطمه (س) به مدت سه سال در تحمل رنج و آزار مسلمانان و تبعید و محاصره خاندان رسول الله (ص) در شعب ابوطالب توسط قریش سهیم بود، باید او را گرامی داشت؟

 

یا این‏که چون او را "ام‏ابیها وام‏النّبى" می‏خوانند که همانا پاسدار رسالت بود و به دلیل همراهی مستمر وی با پدر گرامیش و تسکین آلام و رنج‏هاى رسول الله (ص) در مسافرت‏ها و غزوات از جمله وقوع جنگ احد و کشته شدن برخى از یاران نزدیک پیامبر از جمله: حمزه، عموى آن حضرت و اندوه فراوان فاطمه (س) در شهادت حمزه و دیگر یاران رسول الله و تحمل سختی‏های فراوان در هجرت از مکه به مدینه به‏همراه خاندان پدر و سایر مسلمانان، باید او را ارج نهاد؟

 

آیا باید فاطمه (س) را برای مظلومیتش دوست داشت که غصب باغ فدک متعلق به فاطمه، مستمسکی برای آن بود؟

 

یا مظلومیت فاطمه به دلیل حمله مأموران حکومت وقت به خانه وی جهت شکستن تحصن طرفداران اهل بیت (ع) و اخراج اجبارى امیرالمؤمنین (ع) و بیعت اجباری ایشان با حکومت و امتناع فاطمه (س) از اخراج اجبارى همسرش و بستن درِ خانه بر روى مأموران حکومتى بود؟ که به دنبال آن حرمت خاندان پیامبر اکرم (ص) از سوى مأموران حکومت شکسته شد و درب خانه فاطمه را سوزاندند و پهلوى نحیف آن حضرت را به هنگام ورود اجبارى مأمورین به خانه و بردن امیرالمؤمنین به مسجد النبى(ص) برای بیعت، شکستند. فاطمه (س) در پى تهاجم وحشیانه مأموران حکومت و فشار میان دیوار و درب نیم‏سوز خانه‏اش، فرزندش محسن را سقط جنین کرد.

آیا باید فاطمه را به دلیل این‏همه حرمان و مصیبت دوست داشت؟

 

یا اینکه باید فاطمه را به دلیل بیان حقایق و رسوایی زشتی‏های حکومت وقت که به مسجدالنبى (ص) می‏رود و با سخنرانى مستدل و اعتراض‏آمیز خود به رفتارهاى نارواى حکومتیان، ضمن آن‏که نشان می‏دهد پشتیبان وحی رسول‏الله(ص) است و یاری صدیق و پایدار برای همسرش؛ درسی برای تمامی آزادگان جهان باقی می‏گذارد، تکریم کرد؟

 

 [1] - انشاءالله در ایام فاطمیه،‌ به‏طور مرتب سلسله مقالات کوتاهی را از کتابم تحت عنوان: "عشق یار" انتخاب کرده‏ام که تا پایان این ایام منعکس خواهم کرد. لذت ببرید.

 


 
comment نظرات ()