راز

درس زندگی و تمامیت عشق-2
نویسنده : دکتر علیرضا رحیمی بروجردی - ساعت ٦:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٦
 

 

در میان معصومین، شاید فاطمة‌ زهرا (س) یکی از معدود کسانی باشد که نه تاریخ تولد معلومی دارد و نه زمان وفات مشخصی![1]

و این، در کنار تمامی عظمتی که در فاطمه هست، شاید سری باشد برای خردمندان که جلوه‏های فراوان در پی دارد تا بیندیشند و به بعض اسرار آگاه شوند.

اسراری که شناخت یار را در عالم دنیا برای اهل تفکر میسر کرده و به‏راستی اگر چنین اسراری هویدا نمی‏شدند، شناخت یار با سختی بیشتری همراه نبود؟

از فاطمه (س) بسیار گفته‏اند و در مدح و عظمت او مطالب بسیاری سروده‏اند؛

اما نمی‏دانم که آیا باید فاطمه را با چنین صفاتی شناخت، یا بالعکس؛

تمامی صفات متعالی با خلقت فاطمه، قابل تفسیر و رؤیت شده‏اند؟

آیا فاطمه (س) همان کسی است که رسول الله (ص) به او می‏گوید:

"اى فاطمه! آیا خوشحال نیستى از این‏که سیّده بانوان دو جهان (دنیا و آخرت) و سیده زنان این امت (اسلام) و سیّده بانوان مؤمنان هستى؟"

این‏ها تعابیر شکوهمندی در توصیف فاطمه هستند، ولی آیا چنین تعابیری کافی‏اند تا ادعا شود تمامی انسان‏هائی که طی قرون و اعصار با سرگشتگی به دنبال گم‏شده خود می‏گردند، بالاخره او را یافته‏اند؟

آیا فاطمه همان کسی است که رسول الله در محبوبیت او ندا می‏دهد:

"او نور دیدة من، قلب من و روح من در کالبد من است. هر کس او را بیازارد، مرا آزرده است، و هر کس مرا آزار دهد، خداى سبحان را آزرده است؟" و فاطمه (س) نیز در توصیف خود به خلیفه اول می‏گوید:

"از رسول الله (ص) نشنیده بودید که فرمود: رضایت فاطمه، رضایت من است و خشم فاطمه، خشم من. پس هر کس که فاطمه را دوست بدارد، مرا دوست داشته است و هر کسى فاطمه را خشنود کند، مرا خشنود کرده است و هر کس فاطمه را به خشم آورد، مرا به خشم آورده است؟" چراکه او از پدر گرامیش شنیده بود:

"اى فاطمه! خداى عزّوجلّ با خشم تو به خشم خواهد آمد و با رضایت تو راضى خواهد شد." ...........

 [1] - انشاءالله در ایام فاطمیه،‌ به‏طور مرتب سلسله مقالات کوتاهی را از کتابم تحت عنوان: "عشق یار" انتخاب کرده‏ام که تا پایان این ایام منعکس خواهم کرد. لذت ببرید.

 


 
comment نظرات ()