راز

5- رسیدن به نتیجه مطلوب
نویسنده : دکتر علیرضا رحیمی بروجردی - ساعت ٧:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٩
 

 

 

چنان‏چه پیش از این گفته شد، برای رسیدن به موفقیت، لازم است که هدفی قابل دسترس و شفاف داشته و به‏روشنی "بدانیم چه می‏خواهیم". به‏تعبیر "ناپلئون هیل": "برای موفقیت، یک ویژگی هست که فرد باید آن‏را داشته باشد و آن مشخص‏بودن هدف است. به‏بیان دیگر، فرد باید بداند که چه می‏خواهد و شدیداً خواستار به‏دست‏آوردن آن باشد."

 

"برایان تریسی" با روش‏های بسیار ساده‏ای، راه رسیدن به هدف را آشکار می‏سازد. او می‏نویسد: "همین الان یک ورق کاغذ بردارید و ده هدفی را که می‏خواهید در سال آینده به آن‏ها برسید، لیست کنید. این هدف‏ها را به‏صورتی بنویسید که گویا یک‏سال گذشته است و آن‏ها همگی به‏تحقق پیوسته‏اند. در نوشتن هدف‏هایتان از فعل زمان حال و ضمیر اول شخص استفاده کنید. هدف‏ها باید با صراحت و با قاطعیت بیان شوند. با این کار، ذهن ناخودآگاه شما بی‏درنگ آن‏ها را تأیید می‏کند...... سپس ده هدفی را که نوشته‏اید، مرور کنید. از میان آن‏ها هدفی را انتخاب کنید که رسیدن به آن، بیشترین تأثیر را در زندگی شما می‏گذارد. این هدف هر چه که هست، آن‏را روی یک برگ کاغذ بنویسید؛ برای رسیدن به آن مهلتی تعیین کنید؛ برنامه ریزی کنید؛ طبق برنامه دست به‏کار شوید و هر روز برای دست‏یابی به هدف مورد نظر، کاری انجام دهید. همین تمرین به‏تنهایی می‏تواند زندگی شما را دگرگون کند!"

 

پس از آن‏که هدف، مشخص شد (که این خود یکی از گام‏های ضروری است)،‌ برای دسترسی به ایده‏ای که در ذهن پرورانده‏ایم، باید قدم‏های ذیل را برداشت، گذرگاه‏هایی که قدم گذاشتن در مسیر هر یک از آن‏ها، به سادگی امکان‏پذیر بوده، ‌به شرطی که بخواهیم. باید هر کس باور کند که می‏تواند چنین گام‏هایی را با صلابت بردارد و با پشتکار،‌ به نتیجة مطلوب برسد. به تعبیر زیبای "علی" (ع): "کسی‏که پیاپی دری را بزند و بکوشد، در به رویش بگشایند."

 

باید گام‏های مسیر رسیدن به هدف را با صلابت برداشت و به‏قول "هولمز": "مهم این نیست که در کجای این جهان ایستاده‏ایم، مهم این است‏که در چه مسیری گام برمی‏داریم."

 

عبور موفقیت‏آمیز از "ده" گذرگاه زیر، ما را برای رسیدن به هدف، یاری خواهد کرد:

 

1- انتخاب هدف؛

 

2- کسب شناخت و اطلاعات لازم؛

 

3- داشتن ایمان و توکل؛

 

4- تقیسم‏بندی هدف به اجزای کوچک؛

 

5- مرحله‏بندی؛

 

6- پیداکردن راه‏های مناسب برای رسیدن به هدف؛

 

7- زمان‏بندی؛

 

8- تحلیل نتایج؛

 

9- ارزیابی کلی و

 

10- کسب نتیجة مورد انتظار.

 

چهار مرحلة نخست، مهمترین گام‏هایی‏اند که باید برداشته شوند و چنان‏چه موفقیت‏آمیز باشند، مراحل بعدی به‏سادگی به سرانجام خواهند رسید. یعنی،‌ پس از آن‏که هدف را به اجزای خرد تقسیم کرده، باید هر پیمانة مورد انتخاب را مرحله‏بندی کرده و ضمن پیداکردن راه‏حل مناسب، زمان‏بندی مورد نیاز را برای انجام آن طراحی کنیم.

 

به‏عبارت دیگر، پیمانه‏ها و اجزای تقسیم‏شده باید در یک مرحله‏بندی منطقی منظم و منطقی صورت پذیرند. پس از این مراحل،‌می‏توان به تحلیل نتایج و ارزیابی کلی از انجام کار پرداخت و سرانجام،‌ کسب نتیجة مورد انتظار را دریافت کرد.

 

برای مثال،‌ به‏طور عموم همة انسان‏ها دوست دارند به سفر بروند، اما برای انجام سفری موفقیت‏آمیز باید تمامی مراحل بالا با موفقیت طی شوند. از انتخاب هدف که همان جایی‏ست که قصد سفر به آن‏جا را داریم تا سرانجام، کسب نتیجة مورد انتظار که همان پایان سفر و بازگشتی شاد و آسوده و با رضایتی کامل به مقصد اولیه است. اجازه بدهید برای روش شدن موضوع و برای تلطیف فضا، از موفقیت یک ایرانی در رسیدن به هدف،‌ سخن به‏میان آورده و به برنامة سفر "انوشه انصاری" نخستین فضانورد ایرانی به فضا اشارة کوتاهی داشته باشم. البته قرار نیست که همه به فضا سفر کنیم،‌ ولی هر سفر و رسیدن به هر هدف،‌ شامل مراحلی است که باید به دقت انجام شوند. بدیهی است که خانم انصاری مراحل یک تا 3 را با شناخت کامل طی کرد. جدول زیر می‏تواند تا حدودی بیانگر مراحل 4- 10 باشد،‌ که اگر کوچکترین خللی در آن صورت می‏گرفت، هدف انوشه نمی‏توانست محقق شود.

 

"1- نصب کپسول فضایی سایوز TMA-9 بر روی پرتابگر سایوز در ساعـت: 20:45، یکشنبه، 26 شهریور 1385

 

2- ترک هتل کیهان‏نورد توسط خدمه پروازی سایوز در ساعت: 11:38، یکشنبه، 26 شهریور 1385

 

3- انتقال خدمه به سکوی 254 در ساعت: 00:38، دوشنبه، 27 شهریور 1385

 

4- معاینات پزشکی قبل از پرواز در ساعت: 00:38 ، دوشنبه، 27 شهریور 1385

 

5- هدایت برنامه سوخت گیری در ساعت: 02:00 ، دوشنبه، 27 شهریور 1385

 

6- پوشیدن لباس فضایی Sokol""، آزمایشات معمولی بعد از ملبس‏شدن، شامل چک فشار داخلی و چک پارامترهای حیاتی و پزشکی در ساعت: 02:48 ،‌ دوشنبه، 27 شهریور 1385

 

7- شروع به پرکردن مخازن اکسیژن پرتابگر سایوز در ساعت: 03:05،‌ دوشنبه، 27 شهریور 1385

 

8- خنک کردن مخازن و شروع به پرکردن آن‏ها با نیتروژن در ساعت: 03:10 ،‌ دوشنبه، 27 شهریور 1385

 

9- شروع به پرکردن مخازن پرتابگر با کروزن در ساعت: 03:20 ، دوشنبه، 27 شهریور 1385

 

10- شروع به پرکردن مخازن پرتابگر با پروکسید هیدروژن در ساعت: 04:00 ، دوشنبه، 27 شهریور 1385

 

11- تنظیم پروکسید هیدروژن در ساعت: 04:20 ، دوشنبه، 27 شهریور 1385

 

12- گزارش خدمه به فرمانده عملیات در ساعت: ‌04:33 ، دوشنبه، 27 شهریور 1385

 

13- سوارشدن خدمه پرواز بر اتوبوس جهت انتقال به سکوی پرتاب در ساعت:04:38  ، دوشنبه، 27 شهریور 1385

 

14- رسیدن فضانوردان به سکوی پرتاب در ساعت:04:58  ، دوشنبه، 27 شهریور 1385

 

15- حرکت آسانسور سکو به سمت بالای پرتابگر جهت سوار شدن خدمه بر کپسول فضایی سایوز در ساعت: 05:03 ، دوشنبه، 27 شهریور 1385

 

16- رسیدن آسانسور به کپسول فضایی (بالای موشک) و نشستن فضانوردان در آن در ساعت: 05:13، دوشنبه، 27 شهریور 1385

 

17- صدور فرمان آتش و پرتاب دوشنبه در ساعت:  07:38:40، 27 شهریور 1385"

 

*

 

حال درنظر بگیرید در مراحل بالا، کوچکترین خللی ایجاد می‏شد، آیا رسیدن به هدف نهایی امکان‏پذیر بود؟ اگر اعتقاد داشته باشیم که رسیدن به رؤیاهایمان، ‌سفر لذت‏بخشی است که مجموعة مبارزه برای تحقق همین آرزوها و هدف‏ها، زندگی نام دارد، پس باید تمامی عمر خود را صرف رسیدن به ایده‏ها و آرزوهای خود کنیم. به تعبیر "علی" (ع): "‌هر کس درو می‏کند، آن‏چه می‏کارد و جزا می‏بیند به آن‏چه عمل می‏کند."

 

تمام کسانی‏که توانسته‏اند به اهداف خود جامة عمل بپوشانند، از چنین مسیری عبور و سرانجام، لذت و آرامش فراوانی نصیب خود و اطرافیانشان کرده‏اند. "انوشه" پیش از پرواز به فضا، نگرش خود را برای رسیدن به هدف ، چنین بیان می‏کند: "تجسم کن، الهام ببخش و دگرگون کن." او می‏گوید: "آرزو هرقدر هم سخت باشد، دست یافتنی است. من عملیات را گام به گام برطبق داده‏های پرواز دنبال کردم...... من خدا را شکر می‏کردم که به من کمک کرد تا رؤیاهایم را تحقق ببخشم."

 

درواقع، آن‏چه انوشه بر آن تأکید دارد، گام برداشتن صحیح در مسیرهایی است که سرانجام،‌ او را به هدفش رساند. او ارزیابی کلی و کسب نتیجه را در عبارات زیر خلاصه می‏کند: ".......شما حاضرید چقدر برای تحقق رؤیاهای خود بپردازید؟ ....... قیمت واقعی یک رؤیا به‏راستی چقدر است؟ من جوابی برای این پرسش ندارم اما گمان میکنم، پاسخ این پرسش برای هر شخصی متفاوت باشد. برای خود من، همیشه آماده بودم و هنوز هم هستم که زندگی خود را در بهای تحقق رؤیاهایم بپردازم. یک بار شخصی از من پرسید: آیا اگر بدانی تمام مراحل سفری که پیش رو داری با خطر همراه است، باز هم ادامه میدهی؟ و من به او پاسخ دادم: من حتی اگر می‏دانستم که این سفر هیچ بازگشتی ندارد و یک بلیط یک‏طرفه خواهد بود، لحظهای در سفر خود تردید نمیکردم..... بهای یک رؤیا چقدر است...؟ برای من، گذاشتن پول و تمام زندگیام در جایی‏که لازم است."

 

نمی‏خواهم بگویم که همه باید ارزیابی و نتیجه‏گیری مشابه با انوشه داشته باشند و به‏درستی هر کسی جواب‏های متفاوتی به چنین سؤالاتی دارد؛ اما آن‏چه بر آن تأکید می‏کنم،‌ پشتکار و شکیبایی در به‏فعل درآوردن ایده‏هایی است که در ذهن داریم و باید برای تحقق آن‏ها با تمامی وجود مبارزه کرده،‌ لحظه‏ای آرام ننشینیم.

 

بدانیم که رمز موفقیت: در پشتکار، شکیبایی و ثبات قدم است و کسانی‏که از این سه ویژگی برخوردار باشند، به‏طور یقین، موفق و پیروز خواهند بود.

 

"علی" (ع) به‏درستی اضافه می‏کند: "کسی‏که شکیبایی کند، پیروز شود." "گوته" می‏گوید: "پیروزی و پیشرفت، ملک بلامنازع کسانی است‏که دارای استقامت و ثبات‏قدم باشند." "شکسپیر" اعتقاد دارد: "موفقیت‏هایی که نصیب بشر شده، عموماً در سایة شکیبایی بوده است." و سرانجام "کنفوسیوس" تأکید می‏کرد: "لیاقت و استعداد شخصی، منوط به هدف عالی هر شخصی بوده و موفقیت، نتیجة مستقیم سعی و کوشش است."

 

راه‏های رسیدن به هدف را اندیشمندان و بزرگان به‏روشنی به‏تصویر کشیده‏اند و تمامی کسانی‏که طعم شیرین موفقیت را چشیده‏اند،‌ از همین راه‏ها عبور کرده‏اند. داشتن هدف در زندگی آن‏قدر اهمیت دارد که، برای مثال "سرتوماس فاول باکستون" به دوستانش می‏گفت: "هرچه بیشتر عمر می‏کنم، بیشتر اطمینان پیدا می‏کنم که تفاوت عمدة انسان‏ها، تفاوت بین انسان ضعیف و قوی، بین انسان بزرگ و کوچک، میزان توانایی یا ارادة استوار و خلل‏ناپذیر آن‏هاست. به این معنی که، انسان قدرتمند هنگامی‏که "هدفی" را برای خود مشخص می‏کند، دو راه بیشتر پیش‏رو ندارد: یا مرگ، یا پیروزی."

 

اگر باور ندارید، روش‏های مورد بررسی در این نوشتار را فقط برای یک‏بار با دقت امتحان کنید، سپس نتایج معجزه‏آسای آن‏را مشاهده خواهید کرد.

   
 
comment نظرات ()