راز

4- تقیسم‏بندی هدف به اجزای کوچک
نویسنده : دکتر علیرضا رحیمی بروجردی - ساعت ٦:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱
 

 

4-  تقیسم‏بندی هدف به اجزای کوچک:‌ پس از آن‏که هدف را به‏درستی شناختیم و با ایمان و توکل به ارادة‌ برتر به دنبال تحقق آن برآمدیم؛‌ باید "مهیا"‌شده تا راه‏حلی مناسب برای ایده‏ای که در ذهن پرورانده‏ایم،‌ پیدا کنیم. به‏تعبیر "هنری فورد": "راز موفقیت قبل از هر چیز، در مهیا شدن است". تکنیک مهیا شدن در اینجا، چگونگی بخش‏پذیری ایده‏ای است که می‏خواهیم به آن برسیم. یعنی هدف خود را به بخش‏ها و اجزای کوچک تقسیم کرده تا راحت‏تر بتوانیم محصول و نتیجة کلی آن‏را به‏دست آوریم. اما به‏خاطر داشته باشیم که پیوند و ارتباط دایمی میان اجزا برقرار کرده و آن‏ها را متصل به یکدیگر دانسته تا نتیجة نهایی حاصل شود. به‏عبارت دیگر، گرفتن نتیجه در یک بخش تنها برای دست‏یازی به هدف نهایی برایمان ارزش داشته باشد و تا رسیدن به آن، هرگز در هیچ مرحله‏ای متوقف نشویم که برای این‏کار،‌ باید تمامی اجزای تقسیم‏شده را در ادامه و در ارتباط با هم ببینیم. 

وقتی هدف کلی را به اجزای کوچک‏تر تقسیم می‏کنیم، راه‏هایی که برای تحقق هرکدام انتخاب می‏شوند، آسان‏تر به‏دست خواهند آمد. این عمل سبب تسهیل در کار شده و بنابراین، به‏صورت مرحله‏ای و گام به گام می‏توانیم به نتیجة مطلوب دست پیدا کنیم. رایانه‏ها هم همین کار را می‏کنند؛‌ یعنی یک برنامه بزرگ به بخش‏های اجرایی کوچک (که به آن الگوریتم می‏گویند) تقسیم شده و سپس برای آن دستورات لازم را وارد می‏کنند . پس، برای کارهای بزرگی که می‏خواهیم انجام دهیم، پیمانة کوچک و مشخصی از آن برداشت کرده و برایش راه‏حل مناسبی پیدا کنیم. در سیستم‏های اطلاعاتی و پروژه‏های تولیدی بزرگ نیز، روش کار بر تقسیم پروژه‏های بزرگ به زیرپروژه‏ها و اجزای کوچک بوده تا ارزیابی و کنترل هر زیرپروژه به سادگی امکان‏پذیر باشد.

روش کار به این ترتیب است که در آغاز، ایده یا هدفی در ذهن شکل می‏گیرد. نخست باید آن‏را به‏طور روشن بر روی کاغذ آورده و اجزا و بخش‏هایش را به‏طور مشخص معلوم کنیم. قدم بعدی،‌ اجرای گام به گام اجزای کوچک یا الگوریتم است که ممکن است با نقایص و مشکلاتی همراه باشد. بنابراین، در این مرحله ضمن رفع نقایص و مشکلات الگوریتم، راه حل مناسب انتخاب می‏شود و درنهایت، اجرای گام به گام هر بخش کوچک تا رفع تمامی خطاها و مشکلات و رسیدن به نتیجة‌مطلوب ادامه پیدا خواهد کرد. دقت کنیم که اجرای هر مرحله را به‏عنوان واحدی مستقل و قابل اهمیت به اجرا درآورده و از کوچکترین نقص و خطایی چشم‏پوشی نکنیم. همچنین در ارتباط قراردادن هر مرحله به یکدیگر سبب می‏شود که نتیجة به‏دست‏آمده از بهم‏پیوستگی ارگانیک اجزا که از آن به مهندسی مجدد نیز یاد می‏شود، بهره‏مند شود.

به‏عبارت دیگر، در مهندسی اولیه، الگوریتم مشخص شده و تقسیم کار اجزای تفکیک‏شده مشخص می‏شود و در مهندسی مجدد،‌ ارتباط ارگانیک اجزای تفکیک‏شده بهم، مورد توجه قرار گرفته تا نتیجة بدست‏آمده از حاصل بهم‏پیوستة اجزاء و پیمانه‏ها حاصل شود.

یعنی،‌ ضمن آن‏که به اجرای مرحله‏ای اجزا مبادرت می‏ورزیم،‌ اجرای کل فرایند را هرگز از نظر دور نخواهیم داشت و رسیدن به هدف نهایی ما را به جلو هدایت خواهد کرد. از این تکنیک،‌ می‏توانید در بسیاری از زمینه‏ها استفاده کنید؛ انجام کارهای روزانه در کسب و کار و خانه، فارغ‏التحصیل شدن از مدرسه و دانشگاه و چگونگی به اتمام رساندن دوره‏های تحصیلی‌ و به اتمام رساندن بسیاری از پروژه‏ها و ایده‏هایی که در ذهن داریم.

روش الگوریتم نویسی یا پیمانه‏گزینی، نظم بالایی را در انجام کارها به‏وجود می‏آورد و ایجاد همین نظم، یکی از عوامل تأثیرگذار در کسب نتیجه و رسیدن به هدف نهایی است. اغراق نخواهد بود اگر نظم در امور را، تقسیم هر هدف به اجزای کوچک که همان روش الگوریتم نویسی یا پیمانه‏گزینی‏ست، تعریف کنیم. یکی از رموز موفقیت، داشتن نظم در امور است که مورد توجه بسیاری از بزرگان و اندیشمندان قرار گرفته تا جایی‏که مولی متقیان علی (ع) در وصیت‏نامة خود پس از داشتن تقوی، به نظم در امور سفارش کرده و می‏فرماید: " ..... و هر کس را این وصیت نامه من به دست او می‏رسد، به تقوای الهی و رعایت نظم در کارها و اصلاح میان خودتان سفارش می‏کنم؛ زیرا از رسول خدا(ص) شنیدم که می‏فرمود، اصلاح میان مردم برتر از تمام نماز و روزه است."

پس به‏طور خلاصه می‏توان گفت،‌ ابتدا باید هدف مشخص شود. سپس آن‏را به اجزای کوچک تقسم کرده و ضمن اصلاح خطا، نقایص و مشکلات احتمالی، بهترین راه‏حل را که خود نیز از هرگونه خطا مبری باشد،‌ مورد استفاده قرار دهیم. در پایان، اجزای تفکیک‏شده را در ارتباطی ارگانیک با یکدیگر ارزیابی کرده و نتیجة نهایی را به‏دست آوریم. اگر از این تکنیک استفاده صحیح به‏عمل آوریم، به‏طور یقین برای رسیدن به موفقیت همراه با آرامش، پیروز میدان خواهیم شد.

  


 
comment نظرات ()