راز

1- انتخاب هدف
نویسنده : دکتر علیرضا رحیمی بروجردی - ساعت ٦:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱/۱۸
 

 

امسال سال خوب و بانشاطی است. انرژی‏های مثبت فراوانی از ابتدای سال، تمامی دل‏ها را دربر گرفته و اطمینان دارم مردم در سال جدید، زندگی بهتری نسبت به سال گذشته خواهند داشت. زندگی سراسر شور و امید و نشاط و دل‏خوشی که انشاءالله با موفقیتِ همراه با آرامش نیز عجین خواهد شد.

اگر همه چنین آرزوهای خوشی را برای یکدیگر بخواهیم، آن‏گاه انرژی مثبتی سراسر جامعه را فرا می‏گیرد و همچون خورشید که گرمی و نشاطِ بدون منت خود را بر سر همه فرو می‏ریزد، آثار و انوار انرژی مثبت آرزوهای خوب و خوش ما برای یکدیگر،‌ همه را دربرمی‏گیرد و سال خوبی را برای همه به ارمغان خواهد آورد.

پس، از امروز، تمامی "خوبی‏ها" را برای یکدیگر بخواهیم و آروزیمان این باشد که دیگران، دنیای خوب و خوشی داشته باشند.

 

در ادامه نگارش مطالب پیشین دربارة راه‏های رسیدن به موفقیت همراه با آرامش، سلسله مطالبی را طی چند روز آینده پیرامون داشتن هدف در زندگی خواهم انگاشت که مطمئنم می‏تواند مورد استفادة فراوان قرار گیرد.

 

برای رسیدن به موفقیت، لازم است که "بدانیم چه می‏خواهیم". یعنی برای کسب موفقیت، باید "هدف" داشت؛ هدفی روشن، شفاف،‌ واقعی و قابل دسترسی که بتوان آن‏را در آینده به چنگ آورد. هدفی که با ما و خواسته‏های‏مان سازگاری داشته باشد و نشاط و آرامش پایدار به ارمغان آورد.

 

باید بدانیم که در انتخاب هدف، نباید اجازه داد که محیط و اطرافیان، رفتار ما را تحت کنترل درآورده و بنابراین هدف و خط‏مشی زندگیمان را طراحی کنند؛ چراکه آن‏ها ممکن است با روحیه، سابقه، علاقه، مهارت، دانش و نیازمان آشنایی کافی نداشته باشند. پس یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در انتخاب هدف که بخشی از آیندة ما را تشکیل می‏دهد، "خود" ما هستیم و مسؤولیت انتخاب آن‏را نیز باید خود بر عهده بگیرم.

 

حال با این مقدمة کوتاه ببینیم که باید از چه گذرگاه‏هایی برای تحقق هدف عبور کرد.

 

1- انتخاب هدف: اگر هدف را وضعیت مطلوبی که در آینده می‏خواهیم به آن برسیم، تعریف کنیم؛ نخست باید آن‏را انتخاب و تعیین کرد.

 

یاد بگیریم که هدف خود را بر روی کاغذی به‏طور کامل و روشن نوشته و پیرامون آن ساعت‏ها فکر کنیم. حتی آن‏را چندین بار پاکنویس کرده،‌ جرح و تعدیل کنیم تا بالاخره آن‏چه "می‏خواهیم"،‌ معلوم شود.

 

هرچه هدف شفاف‏تر و به نظر قابل حصول‏تر باشد، نزدیکی بیشتری با ما پیدا خواهد کرد و تمایل ما نیز به آن بیشتر خواهد شد. بنابراین هدفی را انتخاب کنیم که با "خودِ ما" سازگاری داشته باشد و به‏گونه‏ای بیانگر حالات و خلقیات‏مان باشد.  

 

درهرصورت بدانیم که باید هدفی را انتخاب کنیم تا مسیر حرکت آماده و مهیا شود. مثلی شرقی است که می‏گوید: "به طرف یک هدف، هدفگیری کن." انتخاب هدفی روشن که با توانایی‏های ما هماهنگی داشته باشد، قدم مهمی برای رسیدن به موفقیت است.

 

بدانیم که انتخاب هدف، کشف مهارت‏ها و استعدادهای نهفته‏ای است که درون ما وجود دارد و تا زمانی‏که هدف انتخاب نشود، آن‏ها امکان بروز و خودنمایی نخواهند داشت. بنابراین انسان‏های موفق تنها توانسته‏اند به کشف استعدادهای درونی خود بپردازند، استعدادها و خلاقیت‏هایی که همة انسان‏ها به‏گونه‏ای از آن برخوردارند و خدواند باریتعالی بدون منت، آن‏ها را به تمامی انسان‏ها از همان بدو خلقت، هدیه داده است.

 

آری، اهمیت‌ انتخاب هدف، در شکرگذاری از هدیه‏ای است که ارادة برتر برای بهتر زندگی کردن انسان‏ها به آن‏ها عطا می‏کند.  


 
comment نظرات ()