راز

راه‏های به‏دست آوردن موفقیت: 2- یادگیری
نویسنده : دکتر علیرضا رحیمی بروجردی - ساعت ٦:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۱٢/۸
 

 

"یادگیری" مستمر و بدون وقفه، شرط لازم موفقیت است. منظور از یادگیری، حفظ مطالب درسی یا فراگیری بعضی از مهارت‏ها برای انجام کارهای روزانه نیست که البته آن‏هم بخشی از فرایند یادگیری محسوب می‏شود.

منظور از یادگیری در اینجا قرارگرفتن در فرایندی است‏که توانایی فرد را برای تفکر و تأمل در موضوعات یا رخدادها یا پدیده‏های پیرامونی افزایش داده و برای یافتن علت پیدایی هرکدام، به‏دنبال دانش‏اندوزی و آموختن رفته تا بتواند در نهایت به‌ تغییر و اصلاح در رفتارهای جاری خویش اهتمام ورزیده و به پایداری نسبی در تغییرات حاصل‏شده در رفتار و پندارش نایل آمده و توانایی‏های او را افزایش دهد تا زمینة قرارگرفتن در مسیر موفقیتی پایدار همراه با آرامش مهیا شود.

یادگیری اگر از روی میل و رغبت صورت گیرد، سبب نشاط روحی شده و چنان‏چه استمرار یابد، به عادتی شیرین تبدیل می‏شود که ترک آن شاید به آسانی امکان‏پذیر نباشد. دانستن نادانستنی‏ها، کشف مجهولات،‌ پی بردن به راز هستی، دیدن نادیدنی‏ها و..... چشم دل و صورت را باز کرده و آن‏چنان تحول روحی در انسان به‏وجود می‏آورد که زیباییش به اندازة کل عالم خلقت است.

مقدمة عبادت و ستایش بندگان که هدف خلقت را تشکیل می‏دهد، یادگیری است و اگر به زیباترین صورت و کامل‏ترین وجه صورت نگیرد، رهرو مسیر را به اشتباه طی خواهد کرد.

دیدن زیبایی‏های عالم و درک عمیق آن در دل و جان، توسط یادگیری امکان‏پذیر است؛‌ روزی‏که برای نخستین بار چشم دل و صورت بر دنیا باز می‏شود و این‏همه زیبایی و شگفتی عالم در چشم و ضمیر نقش می‏بندند، کلاس یادگیری شروع به کار کرده و مهیج‏ترین اسرار خلقت را یکی پس از دیگری به انسان تعلیم می‏دهد. 

      

برای یادگیری، نخست باید "احساس نیاز" و ضرورت و اهمیت آن‏را در خود بارور ساخته تا انگیزة کافی برای یادگیری مداوم همراه با تغییرات پایدار فراهم شود. سپس دورنما و افق‏هایی که می‏خواهیم آن‏ها را به‏دست آوریم، مشخص کرده و مسیر حرکت را برای خود کاملاً مشخص کنیم تا در فرایند یادگیری وقفه یا انحرافی پیدا نشود.

درواقع فردی که در پی یادگیری مستمر است، هدف‏های والا، مشخص و قابل حصولی را در مقابل خود ترسیم کرده و با تلاش و ممارست فراوان سعی می‏کند تا به آن‏ها دست پیدا کند.

نکتة قابل توجه در مسیر یادگیری آنست که در حد امکان، روان خود را از آلودگی‏ها پاک کرده و در کنار "سلامت جسمانی"، از "سلامت روانی" نیز برخوردار شویم؛ چراکه عدم وجود این دو به‏طور نسبی، می‏تواند فرایند یادگیری را با وقفه و انحراف مواجه ساخته و بنابراین، ما را از مسیر موفقیت دور سازد. باید هرگونه، ترس، ناامیدی، دلسردی، تشویش و دلهره و اضطراب، افسردگی و دودلی را از خود دور ساخت.

باید ذهن را با اعتماد به نفس بالا برای یادگیری آماده کرد. برای این‏کار لازم است که ابتدا باور کنیم که "می‏توانیم" یاد بگیریم و سپس تلاش خود را آغاز کرده و بدون وقفه و توقف، یادگیری را قدم به قدم همچون طفلی که متولد می‏شود و از همان آغاز تولد به دنبال یادگیری است، آن‏را هدفمند، دنبال کنیم.

در فرایند یادگیری، عادت کنیم که مطالب مهم را بنویسیم تا در مواقع ضرور، به آن‏ها مراجعه کرده، مورد استفاده قرار دهیم.

این‏که گفته شد یادگیری باید هدفمند باشد، به این معناست که اولویت‏های مهم را مشخص کرده و با طبقه‏‏بندی آن‏ها، از مهم‏ترینشان شروع کنیم. باید در مسیر یادگیری با گام‏های محکم و استوار قدم گذاشته و هرگز از شکست و زمین‏خوردن، "ترسی" به دل راه ندهیم. ترس و دودلی، از دشمنان سرسخت یادگیری هستند. ترس، اعتماد به نفس را زایل کرده، قدرت یادگیری را در فرد کاهش می‏دهد.

برای یادگیری، لازم نیست که از موضوعات سخت و مشکل شروع کنیم و بهتر است که در حد استعداد و نیاز، مطالب مورد علاقه و قابل فهم را انتخاب کنیم. به یاد داشته باشیم که برای رسیدن به دوردست‏های آرزو، از گام‏های کوچک شروع کنیم. برداشتن گام‏های کوچک، توان ما را برای برداشتن گام‏های بلندتر فزونی خواهد داد و ما را آمادة پروازهای بلند در سرزمین‏های دور آرزوهای شیرینی که تمامی قابل دست‏یابی هستند، خواهد کرد.

 کسی که اندیشة یادگیری مستمر و هدفمند را در خود بارور کرده است، ذهنی آماده برای فهم جهان پیرامونی پیدا خواهد کرد و آن‏گاه به رموز موفقیت یکی پس از دیگری آگاه شده و با آرامش و اطمینان در مسیر زندگی قدم می‏گذارد. قدم‏هایی که هر کدام مملو از موفقیت و پیروزی‏اند و درواقع، چنین فردی هرگز با شکست و ناامیدی همداستان و همساز نخواهد شد.  


 
comment نظرات ()