راز

راه‏های به‏دست آوردن موفقیت: 1- داشتن جسمی سالم
نویسنده : دکتر علیرضا رحیمی بروجردی - ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۱٢/٥
 

 

برای رسیدن به موفقیت راه‏های زیادی وجود دارد که قدم گذاشتن در اکثر آن‏ها بسیار سهل و آسان است.

باید بدانیم که شخصی موفق است که در وهلة نخست،‌ از "سلامت جسمانی" خود به بهترین صورت مراقبت می‏کند.

افرادی هستند که ممکن است توجه کمی به سلامتی جسمانی خود کرده و با کارهای بسیار ساده‏ای که می‏توانند انجام دهند، اما از انجام آن‏ها طفره می‏روند، جسم خود را در برابر سختی‏ها، مشکلات،‌ ناملایمات و حتی انرژی‏های منفی که به‏طور معمول همه را دربرمی‏گیرند، ‌مقاوم نمی‏سازند.

برای مراقبت از سلامتی جسم تنها داشتن امکانات مادی کافی نیستند و در بسیاری از زمینه‏ها شاید کمترین نیازی هم به پول وجود داشته باشد. یاد بگیریم که بدن خود را دوست داشته، به آن احترام بگذاریم چراکه بدون جسمی سالم و بانشاط، رسیدن به موفقیتی پایدار امکان‏پذیر نخواهد بود. درواقع باید مراقب باشیم که به سلامتی جسم بیشتر از شغل و کار خود اهمیت دهیم؛‌ دراین‏صورت، از حرفة بهتری برخوردار شده و موفقیت‏های بیشتری در کار به‏دست خواهیم آورد.

علاوه بر نکات بالا،‌ از هشت روش ساده زیر می‏توان برای برخورداری از جسمی سالم بهره‏مند شد و مسیر دست‏یابی به موفقیت را هموار کرد:

* داشتن تحرک لازم و انجام ورزش‏های ساده و کم‏خرج مثل پیاده‏روی روزانه که ضامن سلامتی است، تنها اراده می‏خواهد و اگر تبدیل به عادت شود، نه‏تنها بسیار لذت‏بخش خواهد بود،‌ بلکه نیرو و نشاط فراوانی را برای جسم به‏همراه می‏آورد.

* تغذیة‌ سالم،‌ اجتناب از پرخوری و پرهیز از مصرف سیگار،‌ مواد مخدر،‌ مشروبات الکلی و هر آن‏چه به سلامت بدن زیان می‏رساند، سلامت جسم را تضمین کرده، راه رسیدن به موفقیتی پایدار را هموار می‏کند.

* رعایت بهداشت عمومی و خصوصی، در سلامتی جسم نقش بسیار مهمی دارد. افرادی که با رعایت بهداشت، طرفدار نظریة پیشگیری هستند، کمتر به بیماری‏های مختلف آلوده می‏شوند و جسمی قوی و شاداب خواهند داشت.

* برخی پزشکان، درست تنفس کردن را در سلامتی جسم مؤثر می‏دانند و حتی ادعا می‏کنند کسانی‏که هر روز صبح، ده الی دوازده نفس عمیق در هوای پاک صبحگاهی می‏کشند، جسمی سالم و شاد را در طول روز تجربه خواهند کرد و از فعالیت روزانة بهتری برخوردار خواهند شد.

*‌ خواب خود را در شبانه‏روز تنظیم کنید و سعی کنید به اندازة کافی استراحت کرده تا از جسمی سالم و شاداب برخوردار شوید. پزشکان اعتقاد دارند در مواردی، استحمام به‏قدر چهار ساعت در رفع خستگی جسم مؤثر بوده و سبب نشاط آن می‏شود.

* خندیدن،‌ به سلامتی جسم کمک زیادی می‏کند. مطالعات نشان می‏دهد که افراد خنده‏رو و خوش‏خلق از تغذیة‌ بهتری برخوردار بوده و بنابراین، جسم سالم‏تری دارند.

*‌ مطالعات کاربردی فراوانی نشان داده‏اند که خوش‏بینی، داشتن اعتماد به نفس، تولید انرژی‏های مثبت و به‏طور کلی مثبت‏نگری، نوعدوستی، بخشندگی، بخشش، امید به آینده، و توکل به ارادة برتر تأثیرات فراوانی را در سلامتی جسم دارند. به‏عبارت دیگر، کسانی‏که از روانی سالم برخوردارند، لاجرم جسمی سالم نیز در اختیار دارند.

* به‏علاوه، بهبود کیفیت رابطه با اطرافیان نیز در سلامت جسم نقش مهمی دارد. باید بدبینی و نفرت و کینه و حسد را از وجود خود پاک کرده، دوستی و عشق و محبت را جانشین کنیم تا رابطة بهتری با دوستان، همکاران و خویشاوندان برقرار سازیم.

پس به‏خاطر داشته باشیم و ایمان آوریم که:‌ لازمة رسیدن به موفقیت، داشتن جسمی سالم و بانشاط است.


 
comment نظرات ()